Pogosta vprašanja
Splošno
Kdaj je potreben ginekološki pregled?
Preventivni ginekološki pregled z odvzemom brisa materničnega vratu svetujemo spolno aktivnim ženskam od 20. leta starosti dalje. Vsem ženskam, ki načrtujejo spolne odnose, svetujemo pregled oziroma posvet o primerni zaščiti že pred prvim spolnim odnosom. Pregled je potreben v primeru kakršnih koli težav, ne glede na starost ali spolno aktivnost.
Kaj je PAP bris?
To je bris materničnega vratu, ki ga ginekolog opravi z loparčkom in krtačko. Preiskava brisa nam odkrije morebitne spremembe v celicah na površini materničnega vratu, ki nas opozorijo na možnost nastanka predrakavih ali rakavih sprememb na materničnem vratu.
Kako pogosto je potrebno vzeti PAP bris?
Bris je potrebno vzeti dvakrat zapored v razmaku enega leta. V kolikor sta oba izvida v mejah normale, sledijo odvzemi brisa na tri leta do 74. leta starosti. Pacientke vabimo na pregled do 64. leta starosti, kasneje se na pregled naročijo same. V kolikor so v brisu prisotne spremembe, opravimo kontrole brisa pogosteje.
Jemanje brisa izven zgoraj opisanih primerov je samoplačniška storitev.
Kaj je jutranja tabletka?
Ta izraz pomeni uporabo hormonske kontracepcije po nezaščitenem spolnem odnosu. V ta namen lahko zaužijete tablete Nor Levo, Escapelle ali Ella One, ki jih dobite v lekarni brez recepta. Tablete je priporočljivo zaužiti čimprej po spolnem odnosu, najkasneje v 72 urah, tablete Ella One pa v roku 5 dni po nezaščitenem spolnem odnosu. Taka oblika zaščite ni primerna kot stalna oblika kontracepcije, je le izhod v sili.
Zanositev
Kaj storiti v primeru težav z zanositvijo?
O težavah z zanositvijo govorimo pri paru, pri katerem v 1 letu rednih spolnih odnosov (2-3 krat tedensko) ne pride do zanositve. Če par želi našo pomoč, so smiselne preiskave. Prva preiskava je pregled semenskega izliva (spermiogram), ki jo opravi moški (napotnico mu izda osebni zdravnik). Temu sledi klinični pregled z UZ preiskavo rodil. Nadaljnje preiskave so odvisne od morebitnih ugotovljenih sprememb.
Kako pomembna je folna kislina pred zanositvijo?
Folno kislino (vitamin B) naj ženska, ki želi zanositi, jemlje vsaj 1 mesec, še boljše pa tri mesece pred zanositvijo. Prve 3 mesece nosečnosti (do 14. tedna) bistveno zmanjša tveganje za razvojne nepravilnosti nevralne cevi oz. tveganje za nepravilnost v razvoju hrbtenice in osrednjega živčevja ploda, razvojne napake srca in zgornje ustnice pri plodu. Pripročena dnevna doza je 800 mikrogramov. Pri ženskah, ki so že rodile otroka z razvojno nepravilnostjo hrbtenice in osrednjega živčevja, s prirojeno srčno napako, pri sladkorni bolezni tipa I, z razvojno napako ustnice in trdega neba, je priporočena dnevna doza višja.
Nosečnost
Kdaj se nosečnica naroči na prvi pregled?
Prvi pregled naredimo med 8. in 9. tednom nosečnosti, možno pa ga je opraviti do 12. tedna.
Nosečnico stehtamo, ji izmerimo krvni tlak in pulz, opravimo ginekološki pregled in po potrebi bris materničnega vratu. Naredimo prvi ultrazvočni pregled ploda. Pri vaginalnem ultrazvoku določimo položaj nosečnosti, število plodov, njihovo velikost in srčni utrip ploda. Določimo termin poroda.
Nosečnico pošljemo v laboratorij, kjer odda urin in kri za naslednje preiskave: krvna skupina, Rh faktor, ICT, toksoplazmoza, sifilis in hepatitis B.
Kdaj se opravi pregled za nuhalno svetlino?
Ultrazvočni pregled se opravi med 11. in 13. tednom in 6 dnevi.
Kaj obsega pregled v 16. tednu nosečnosti?
Kontroliramo telesno težo nosečnice, krvni pritisk in urin ter preverimo plodove srčne utripe. V materinsko knjižico vpišemo rezultate preiskav s prvega pregleda.
Kaj obsega pregled med 20. in 22. tednom nosečnosti?
Opravi se ultrazvočni pregled - morfologija ploda. Morfologija pomeni pregled zgradbe ploda, ki zajema pregled glavice in možganskih struktur, obraza in zgornje ustnice. Sledi pregled hrbtenice, trebušne stene, pogledamo roke in noge. V trebuhu si ogledamo želodec, mehur, ledvici, diafragmo. V prsnem košu pogledamo srce, njegove 4 votline in izstopišča velikih žil.
Kaj obsega pregled v 24. tednu nosečnosti?
Pri tem pregledu izmerimo težo, krvni tlak, kontroliramo urin, krvno sliko, po potrebi ponovimo test za toksoplazmozo. Nosečnica naj bi v tem času že dobro zaznavala plodove gibe.
Naredimo vaginalni pregled in z vaginalno sondo izmerimo maternični vrat. Nosečnico napotimo na obremenilni test sladkorja.
Kaj obsega pregled v 28. tednu nosečnosti?
Izmerimo težo, krvni tlak in kontroliramo urin, izmerimo velikost trebuha in poslušamo utripe plodovega srca.
Če je nosečnica Rh negativna, prejme intramuskularno injekcijo anti-D imunoglobulinov.
Kaj obsega pregled v 32. tednu nosečnosti?
Izmerimo težo, krvni tlak in kontroliramo urin, kri in ponovno testiramo na toksoplazmozo. Povprašamo po gibanju otroka in izmerimo velikost trebuha. Poiščemo plodove srčne utripe. Nosečnica prejme napotnico za porod in navodila za bris na streptokok B.
V tem obdobju je pomembno opraviti tretji ultrazvok za kontrolo plodove rasti in položaja glavice. Stroka to ultrazvočno preiskavo priporoča, ZZZS pa je plačnik te preiskave samo v primeru patološke nosečnosti. Vsem ostalim nosečnicam svetujemo, da se odločijo za samoplačniško ultrazvočno kontrolo. Pri ultrazvočni preiskavi plod v celoti izmerimo in izračunamo njegovo težo.
Kaj obsega pregled v 35. tednu nosečnosti?
Izmerimo težo, krvni tlak, kontroliramo urin, izmerimo velikost trebuha in poslušamo utripe plodovega srca. Povprašamo o gibanju ploda v maternici.
V primeru medenične ustave se z nosečnico pogovorimo o možnostih poroda. Svetujemo odvzem brisa vagine na streptokok B, ki je možen povzročitelj sepse pri novorojenčku.
Kaj obsega pregled v 37. in 38. tednu nosečnosti?
Izmerimo težo, krvni tlak, kontroliramo urin, izmerimo velikost trebuha in poslušamo utripe plodovega srca. Povprašamo o gibanju ploda v maternici. V primeru težav posnamemo CTG.
Kaj obsega pregled v 39. tednu nosečnosti?
Izmerimo težo, krvni tlak, kontroliramo urin, velikost trebuha in poslušamo utripe plodovega srca. Povprašamo o gibanju ploda v maternici. V primeru težav posnamemo CTG.
V kolikor do pričakovanega datuma poroda ne pride do spontanega začetka poroda, nosečnico na ta dan napotimo na kontrolo v porodnišnico. Prejme napotnico za kontrole do poroda.
Kaj obsega pregled 6 tednov po porodu?
Na poporodni pregled prinesite materinsko knjižico ter fotokopijo vaše in otrokove odpustnice. Na pregledu izmerimo telesno težo, krvni pritisk. Pogovorimo se o porodu, poporodnem poteku, dojenju in kontracepciji. Opravimo ginekološki pregled in po potrebi odvzamemo bris materničnega vratu.